Konwekcja i radiacja to pojęcia, które mogą być nieprzyjemnym wspomnieniem szkolnych lekcji fizyki. Rozważając dobór odpowiedniego do naszych potrzeb grzejnika, warto je sobie jednak odświeżyć. Konsekwencją braku wiedzy w tej sytuacji może być już nie słaba ocena ze sprawdzianu, ale na przykład wyższy rachunek za ogrzewanie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej opłacalnego rozwiązania? Podpowiada Michał Gołaś, ekspert firmy Stelrad, jednego z największych producentów grzejników w Europie.
W grzejnikach radiacyjnych ciepło przekazywane jest poprzez promieniowanie cieplne elementów grzewczych. Z kolei w grzejnikach konwekcyjnych ciepło rozprzestrzenia się przede wszystkim za pośrednictwem prądu konwekcyjnego. Powstaje on w wyniku pionowego ruchu, ogrzewanego wewnątrz urządzenia powietrza, które unosząc się, jednocześnie zasysa do grzejnika znajdujące się niżej powietrze chłodniejsze. „W większości systemów grzewczych występują zarówno konwekcja, jak i promieniowanie. Musimy zdecydować, który sposób ogrzewania jest dla nas najodpowiedniejszy i na podstawie tego wybrać konkretny rodzaj grzejników.” – zaznacza Michał Gołaś, specjalista z firmy Stelrad.Ekonomia w parze z estetyką
Wybierając odpowiedni grzejnik musimy więc kierować się optymalnymi dla naszych potrzeb proporcjami ogrzewania radiacyjnego i konwekcyjnego. Pomoże to zapewnić komfortowy rozkład temperatur w pomieszczeniu. Komfortowe dla nas efekty można uzyskać za pomocą dominujących dziś na rynku grzejników panelowych, które zapewniają wyważone proporcje pomiędzy promieniowaniem a radiacją. „W ostatnim czasie to rozwiązanie jest najczęściej wybierane przez inwestorów zarówno prywatnych jak i komercyjnych. Grzejniki panelowe to dziś najlepszy kompromis ceny i jakości. Stąd zapewne wynika fakt, że są one najpopularniejszym rozwiązaniem w Europie.” – podkreśla ekspert z firmy Stelrad.
Ogrzewanie konwekcyjne zapewnia lepszy obieg powietrza i pozwala na szybsze zmiany temperatury. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy nasze pomieszczenia nie wymagają ogrzewania permanentnego. „Dzięki temu łatwiej jest dostosowywać temperaturę do aktualnych potrzeb, a to przyczynia się do bardziej ekonomicznego korzystania z całej instalacji grzewczej” – zaznacza Michał Gołaś. Popularność grzejników panelowych przekłada się na bardzo szeroki wybór oferowanych na rynku modeli. Stelrad, jeden z największych europejskich producentów, ma w swojej ofercie kilkanaście linii produktowych, w ramach których występuje szeroka paleta dostępnych rozmiarów poszczególnych urządzeń, zarówno z bazowych serii takich jak Novello i Compact, jak i dekoracyjnych Planar czy Vertex.
Promieniując ciepłem
Nowoczesne grzejniki radiatorowe to rozwiązania często droższe, ale również warte zastanowienia. „Urządzenia działające głównie przez promieniowanie też mają swoje zalety. Ciepło, które emitują jest rozprowadzane łagodniej, a brak konwektorów pozwala projektantom na tworzenie ciekawych, designerskich form.” - podpowiada ekspert firmy Stelrad.
Droższe grzejniki radiacyjne są najczęściej przygotowywane z myślą o bardziej wymagających klientach. Propozycje firmy Stelrad to paleta radiacyjnych grzejników dekoracyjnych. Modele takie jak Bratan, Horta czy Almada posiadają atrakcyjne formy i dostępne są w bogatej palecie kolorów. „Technologia musi dzisiaj iść w parze z estetyką, dlatego grzejniki oprócz standardów technologicznych powinny odpowiadać zróżnicowanym kryteriom wizualnym klientów.” – zaznacza Michał Gołaś z firmy Stelrad.
Poszukiwania złotego środka
Niektórzy producenci starają się połączyć zalety grzejników konwekcyjnych i radiacyjnych. Uzyskanie optymalnych proporcji dwóch różnych sposobów emisji ciepła to zadanie trudne, ale przy dzisiejszych technologiach produkcji możliwe. „Stelrad zaproponował niedawno grzejnik płytowy Novello M Eco, który emituje do 50% więcej ciepła przez promieniowanie. Tego typu rozwiązania pozwalają w niższej temperaturze uzyskać przyjemne uczucie ciepła przez promieniowanie, co skutkuje możliwością niższego ustawiania termostatu. A to z kolei pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania.” – mówi ekspert.
Poszukując optymalnego rozwiązania rozważmy więc zalety obu rodzajów ogrzewania. Decyzję o zakupie grzejnika podejmuje się z reguły z założeniem, że jest to decyzja na lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć własne potrzeby, indywidualne preferencje techniczne i estetyczne, a następnie skonfrontować je z oferowanymi na rynku rozwiązaniami.
CARADON POLSKA Sp. z o. o.
ul. Zakliki z Mydlnik 16
30-198 Kraków
tel. +48 12 657 54 07
e-mail: biuro@caradon.pl
www.stelrad.pl
Link do strony artykułu: https://adserver.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/grzejniki-konwekcyjne-czy-radiacyjne